Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Najazd wikingów, czyli majówka po elbląsku

2009-04-28 00:00:00

Do Elbląga na majowkę przypłyną Wikingowie. Przez trzy dni na Wyspie Spichrzów będzie się można przekonać, jak wyglądało ich codzienne życie. Wikingowie to tylko jedna z atrakcji weekendu w mieście, odbędą się także koncerty, europarty, nie zabraknie oczywiście grillowania!

Wielka Majówka rozpoczyna cykl imprez plenerowych pod hasłem Elbląskie Lato Kulturalne 2009. 1 maja z okazji piątej rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej na Starym Rynku, pod Bramą Targową, odbędzie się Europarty. Wystąpią zespoły Veki Band (godz. 17-17.45), Cocktail (godz. 18-19.30) oraz Afromental (godz. 20.35- 22).


Koncerty tych grup połączone będą z zabawą w plenerze, karaoke i licznymi konkursami związanymi z zagadnieniami dotyczącymi Unii Europejskiej. O dobry nastrój elblążan zadba Kabaret Ułomnego Humoru.


Uroczyście i patriotycznie


2 maja od kilku lat obchodzimy jako Święto Flagi. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 na Placu Kazimierza Jagiellończyka, zgromadzeni elblążanie otrzymają chorągiewki w barwach narodowych. Z kolei trzeciomajowe Święto Konstytucji rozpocznie msza święta za ojczyznę w katedrze św. Mikołaja (godzina 10), którą będzie celebrował ks. biskup Józef Wysocki. O godzinie 12 na Placu Kazimierza Jagiellończyka rozpocznie się uroczystość składania wieńców i kwiatów z udziałem 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i Orkiestry Garnizonowej.


3 maja okolicznościowy koncert "Wiwat Maj", który odbędzie się w szkole muzycznej, przygotowała Elbląska Orkiestra Kameralna. Koncert poprowadzi znakomity dyrygent Marzena Diakun, a solistą będzie skrzypek Robert Kabara. W repertuarze znajdą się polskie utwory Tadeusza Bairda, Andrzeja Panufnika i Grażyny Bacewicz. Wstęp na koncert bezpłatny!


Najazd wikingów


„Wielka Majówka” to również Festiwal „Wikingowie z Truso w Elblągu”, którzy przez trzy dni gościć będą na Wyspie Spichrzów. Na własne oczy będzie można przekonać się jak wyglądało życie w X wieku. Staną repliki dawnych namiotów, mieszkańcy przygotują strawę, będą lepić garnki, tkać i prezentować wczesnośredniowieczną biżuterię.


Organizatorzy przygotowali również konkursy, gry i zabawy dla publiczności w każdej grupie wiekowej. Na terenie obozowiska stanie jarmark, gdzie można będzie znaleźć stragany z pamiątkami związanymi z życiem Wikingów. A jak poczuć się jak prawdziwy Wiking? Na festiwal przypłynie Welet — replika średniowiecznej łodzi, każdy będzie mógł wejść na pokład, by choć przez chwilę poczuć klimat średniowiecznych wodnych podróży. Jednak chyba największą atrakcją będą pokazy walk wojów, turnieje, walki grupowe i indywidualne, bitwy, pokazy szyków bojowych i ostrzał łuczniczy. (szczegółowy program w ramce).


Europiknik na Placu Solidarności


7 maja o godz. 10 na Placu Solidarności odbędzie się Europiknik, podczas którego każdy będzie mógł wziąć udział w malowaniu ulicznego graffiti pod hasłem "Moja Europa". Punktualnie o godzinie 12 usłyszymy hejnał z ratusza, rozlegnie się hejnał miasta i hymn Unii Europejskiej. W międzyczasie będą odbywać się konkursy, gry i zabawy z nagrodami. Przedstawiona zostanie również trójwymiarowa makieta, która będzie przedstawiała inwestycje sfinansowane z funduszy europejskich.


Majówka z przyjaciółmi


Wspólne grillowanie z przyjaciółmi, na działce lub przydomowym ogrodzie będzie już stałym punktem wiosennych weekendów. A może spacer po Bażantarni lub ognisko na polanie? Każdy przecież może rozpalić ognisko lub w kominku pod wiatą. Jednak warto zarezerwować sobie wiatę (w Przedsiębiorstwie Zieleni Miejskiej), wówczas będzie czekał na nas rozpalony ogień, a przede wszystkim nikt nie zajmie nam miejsca. Koszt imprezy (do 20 osób) wyniesie 146 złotych, a w cenie drewna pod dostatkiem, łącznie z patyczkami do pieczenia kiełbasek.


Nie trzeba jechać nad morze, by spędzić czas nad wodą, przecież tuż po Elblągiem mamy Nową Holandię. Kompleks kanałów wodnych doskonale nadaje się na przejażdżki rowerami wodnymi czy kajakami, które można przecież wypożyczyć na miejscu. A może rejs statkiem? Znajomi też się zmieszczą, jednorazowo na pokład może wejść 50 osób. Znajdzie się również miejsce na ognisko lub wspólne grillowane, a na milusińskich — z niespożytą energią — czeka plac zabaw z dmuchanym zamkiem, kulkami i małpim gajem. Ponadto przejażdżki bryczką lub na kucyku, a wszystko przy dźwiękach muzyki! 
Jak się okazuje nie trzeba daleko szukać atrakcji, wszystko jest praktycznie na miejscu. Ale co zrobić, by majówka była udana? Wystarczy dobry humor, kilku przyjaciół i... impreza gwarantowana!


SW


Program festiwalu Wikingów


Piątek, 1 maja


godz. 12 — uroczyste rozpoczęcie imprezy
12.15 — pokaz walki w szyku i formacji bojowych
12.45 — walki wojowników – Kręgi Zdrady i Honoru
13.30 — turniej łuczniczy
13.30 — turniej gier planszowych
13.30 — konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży
15.30 — turniej walk grupowych wojowników
16.30 — tańce średniowieczne
17.00 — konkursy plebejskie
18.00 — scenka historyczna zakończona bitwą


Sobota, 2 maja


11 — zawody zręcznościowo-siłowe Wikingów
12 — turniej "Kubba"
13.30 — tańce średniowieczne
14 — turniej walk indywidualnych wojowników
15.30 — bitwa o sztandar
16.30 — bieg niewiast
17.30 — turniej łuczniczy
18.00 — scenka historyczna zakończona bitwą


niedziela, 3 maja


11 — walki wojowników – Kręgi Zdrady i Honoru
12 — tańce średniowieczne
12.30 — droga wojownika - konkursy plebejskie
13.30 — wikińskie rugby
14.30 — bitwa


Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.
Tagi: imprezy