Poniedziałek, 22 lipca 2019. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Człowiek - orkiestra

2008-09-12 00:00:00

Janusz Jędrzejewski to kompozytor, aranżer, kontrabasista, pianista, gitarzysta, akordeonista i pedagog. Jest współzałożycielem elbląskiego chóru "Cantata", który też przez trzy lata prowadził. Wielokrotnie koncertował w Elblągu, prezentując własny bogaty i zróżnicowany repertuar.

Urodził się 6 lutego 1954 r. w Grudziądzu. Uczył się gry na kontrabasie w Liceum Muzycznym w Gdańsku. Następnie studiował kompozycję pod kierunkiem Franciszka Woźniaka w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku (dyplom w 1978). W latach 1975-77 pracował w Rafinerii Gdańskiej na stanowisku instruktora muzyki, w latach 1978-79 w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w latach 1980-81 jako kontrabasista w Trio smyczkowym na Statku "Stefan Batory". Od 1978 pracuje w Szkole Muzycznej w Elblągu. Jest współzałożycielem, a w latach 1988-90 także prowadził elbląski chór "Cantata". W Elblągu odbyło się dziewięć jego koncertów kompozytorskich w latach: 1983, 1984, 1992, 1996, 2000, 2001, 2002, 2004 i 2006. Janusz Jędrzejewski pisze także felietony wydawane przez periodyk "Tydzień w Elblągu" zatytułowane "....tak sobie myślę."

W dorobku twórczym kompozytora istnieje wielka różnorodność form i gatunków. W ciągu 25 lat od ukończenia studiów w gdańskiej Państwowej Szkole Muzycznej powstało wiele znaczących kompozycji obejmujących różne formy i gatunki muzyczne. Wszechstronność Janusza Jędrzejewskiego jest imponująca i niewiele jest obszarów w muzyce, do których się nie zbliżył. Oprócz kompozycji w pojęciu klasycznym Janusz Jędrzejewski chętnie tworzy także muzykę do piosenek o charakterze rozrywkowym, opracowuje także niektóre utwory w stylu jazzowym, komponuje również dla potrzeb teatru.

O twórczości Janusza Jędrzejewskiego możemy przeczytać w książce napisanej przez Waldemara Górskiego pt: "Cantata Elbingensis" - Twórczość chóralna Janusza Jędrzejewskiego i działalność kulturalna Stowarzyszenia Miłośników Muzyki "Cantata" w Elblągu. Dodatkiem do książki jest płyta kompaktowa pt.: "Cantata Elbingensis Śpiewy Elbląskie i nie tylko..."- Twórczość chóralna Janusza Jędrzejewskiego w opracowaniu i wykonaniu Waldemara Górskiego, na której możemy również posłuchać gry wielu znakomitych, nie tylko elbląskich muzyków, chórów czy orkiestr:

· Soliści: Anna Guz-sopran, Liliana Górska-mezzosopran,

· Chóry: Chór "Cantata" (dyrygent Waldemar Górski), Chór męski Wydziały Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku (przygotowanie Marcin Tomczak), Chór Żeński Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im F. Nowowiejskiego w Gdańsku (dyrygent Waldemar Górski).

· Orkiestry: "Camerata Santa Cecylia"(dyrygent W. Górski, koncertmistrz Małgorzata Skorupa, Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. L Wiłkomirskiego w Elblągu, (kierownictwo Bogusław Stolarski, przygotowanie Waldemar Górski), Orkiestra 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu (dyrygent Sławomir Justa).

Janusz Jędrzejewski wydał również mini album "Tu Es Petrus" - hymn na cześć Jana Pawła II z okazji jego pobytu w Elblągu 6 czerwca 1999 roku. Wkrótce zostanie uruchomiona strona www.januszjedrzejewski.com

Muzyka: www.muzycznyelblag.pl/?page=articles&cat=3&art=127Krzysztof Bidziński
www.muzycznyelblag.pl


Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.
Tagi: muzyczny