środa, 21 kwietnia 2021. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Elbląg w starej fotografii

2013-08-23 13:27:32 (ost. akt: 2013-08-23 13:45:58)

Kaplica na cmentarzu Trzech Króli (przy ulicy Sadowej) w Elblągu była poprawną odpowiedzią w naszym konkursie.

Elbląg w starej fotografii

Autor zdjęcia: Archiwum Państwowe w Gdańsku

Z autorami poprawnych odpowiedzi skontaktujemy się mailowo. Otrzymają oni książki "Elbląg w starej fotografii".


To kolejna propozycja wydawnicza Archiwum Państwowego w Gdańsku, której autorem jest dr Lidia Potykanowicz–Suda. Publikacja ma charakter albumowy, a każda ze 168 zawartych w niej fotografii, stanowi niezwykłe świadectwo historii Elbląga. 

Niemalże wszystkie prezentowane zdjęcia zostały zrobione przed wybuchem II wojny światowej, zatrzymując w kadrze piękno i wyjątkowość przedwojennego miasta. Wybór fotografii nie był prosty, gdyż zespół archiwalny nr 1152 – Kolekcja fotogramów elbląskich (przechowywany w Archiwum Państwowym w Gdańsku) liczy 351 jednostek inwentarzowych, a ponad 3700 jednostek fizycznych z lat 1909 – 1941.

Dokonując wyboru autorka starała się, na 174 stronach, zilustrować niemal cały Elbląg pokazując plany ogólne jak i pojedyncze obiekty nie zapominając przy tym o mieszkańcach miasta. Bo miasto to przede wszystkim jego mieszkańcy.
Publikacja stanowi element promocji zasobu Archiwum Państwowego w Gdańsku i nie jest przeznaczona do sprzedaży. W formacie pdf będzie dostępna na stronie internetowej archiwum.
sw

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB